Dom

Deski drewniane na ogrzewanie podłogowe: wybór, montaż, pielęgnacja

Od kilkunastu lat w krajach Europy Zachodniej podłogi drewniane układane są z powodzeniem na systemy ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy: na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze i montażu desek na

Data publikacji: 2014-07-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Deski drewniane na ogrzewanie podłogowe: wybór, montaż, pielęgnacja
Kategoria: LIFESTYLE, Dom

Od kilkunastu lat w krajach Europy Zachodniej podłogi drewniane układane są z powodzeniem na systemy ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy: na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze i montażu desek na podłogówkę?

Deski drewniane na ogrzewanie podłogowe: wybór, montaż, pielęgnacja LIFESTYLE, Dom - Od kilkunastu lat w krajach Europy Zachodniej podłogi drewniane układane są z powodzeniem na systemy ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy: na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze i montażu desek na podłogówkę?

Od kilkunastu lat w krajach Europy Zachodniej podłogi drewniane układane są z powodzeniem na systemy ogrzewania podłogowego. Pomimo, iż trend ten w Polsce nie ma tak długiej historii, obrósł już wieloma legendami – wynikającymi z błędnego przekonania, że drewno jako naturalny izolator nie jest najlepszym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe. Podpowiadamy: na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze i montażu desek na podłogówkę?

 

Najlepsze drewno egzotyczne i rodzimy dąb

 

Do instalacji drewna na ogrzewanie podłogowe powinno się wykorzystywać wyłącznie deski sezonowane o jak najniższym oporze cieplnym, a także odpowiedniej konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem jest wiec montaż desek warstwowych, które dzięki wysokiej stabilności są mniej narażone na ewentualne rozsychanie się i powstawanie szczelin.

Prawidłowo zamontowany parkiet musi efektywnie ogrzać pomieszczenie nie rozsychając się. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór gatunku drewna. Wybierając te o dużym współczynniku kurczenia, powinniśmy liczyć się z możliwością powstawania większych szpar w okresie grzewczym. Zdecydujmy się więc na produkty o dobrej higroskopijności i niskim współczynniku skurczu, dzięki czemu będą one jak najmniej podatne na rozsychanie i powstawanie szczelin. Najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, takie jak teak, merbau, doussie i jatoba, ale również wysokiej jakości rodzima dębina. W przypadku dwóch gatunków drewna – sucupiry i akacji – należy zachować wyjątkową ostrożność w ustawianiu parametrów na piecu tak, by temperatura na powierzchni podłogi była niższa niż 27°C.  Na systemy ogrzewania podłogowego nie powinno się montować twardego klonu kanadyjskiego i buku, ze względu na naturalnie wysoki współczynnik skurczu tych gatunków.

A to już wiesz?  Design i funkcjonalność – aranżacja dla młodej pary

 

Po pierwsze – opór cieplny

 

Decydując się na zakup desek na ogrzewanie podłogowe należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest wspomniany już opór cieplny jaki stawia deska. – Światowy lider wśród producentów podłóg drewnianych na systemy ogrzewania podłogowego – szwajcarska firma Bauwerk Parkett, posiada w swojej ofercie deski dwuwarstwowe, które charakteryzują się bardzo niską wartością oporu cieplnego, wynoszącego od 0,049 m2 K/W, co w praktyce oznacza znacznie większą oszczędność kosztów energii w porównaniu z innymi podłogami drewnianymi – mówi Wojciech Szyszkowski z firmy Lares, dystrybutora podłóg marki Bauwerk Parkett. Efekt ten osiągnięto tworząc podstawę deski z cienkiego i twardego HDF z 2,5 mm górną warstwą drewna użytkowego.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę wybierając deski są atesty i gwarancje udzielane przez producenta dotyczące instalacji na ogrzewaniu podłogowym.  

 

Odpowiednie przygotowanie posadzki

 

Przed montażem parkietu, wymagane jest odpowiednie wygrzanie wylewki zgodnie z obowiązującymi normami, w celu osiągnięcia wymaganej wilgotności – dla podłoży betonowych ok. 1,5 % i 0,3 % dla podłóg anhydrytowych.

 

Montaż

 

Sam montaż nie różni się od montażu podłogi na klasyczną wylewkę bez ogrzewania. Przed każdą instalacją powinny być wykonane szczegółowe pomiary wilgotności i twardości podłoża. W oparciu o ich wyniki dobiera się specjalistyczną chemię. Układając parkiet należy zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniu wynosiła co najmniej 18°C, a podłoża minimum 15°C. Należy zadbać o to, by temperatura ogrzewanej podłogi nie przekraczała 20°C w trakcie montażu oraz przez trzy dni po nim. Uruchamiając ogrzewanie tuż po montażu, temperaturę warto zwiększać stopniowo, by uniknąć deformacji i pęknięć parkietu. Szczególną uwagę należy również zwracać na wilgotność względną powietrza, którą zaleca producent parkietu.  

A to już wiesz?  Technika przyszłości: nowy zawias Sensys do cienkich frontów

 

Kontrola temperatury

 

 – Wszystkie podłogi Bauwerk Parkett znajdujące się w ofercie producenta mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym – zarówno wodnym jak i elektrycznym. Jednak temperatura powierzchni musi być kontrolowana i nie może przekraczać wartości 27°C w każdej części parkietu również pod meblami czy dywanami – mówi Wojciech Szyszkowski. – Wysokie temperatury lub niewłaściwy suchy klimat pomieszczeń może powodować powstawanie szpar – dodaje. Ogrzewanie podłogowe powinno być rozmieszczone równomiernie pod całym parkietem, jeśli zamierzamy ułożyć je tylko w części pomieszczenia – fragmenty nieogrzewany i ogrzewany powinna oddzielać szczelina dylatacyjna.

 

Pielęgnacja

 

Pamiętajmy, by pielęgnować  podłogę wyłącznie profesjonalnymi środkami. Na rynku dostępny jest szereg preparatów do mycia, czyszczenia, konserwacji czy zabezpieczenia parkietów wykończonych zarówno naturalnym olejem, lakierem, jak i olejo-woskiem. Deski olejowane bardziej się przesuszają i przyjmują brud. Zgodnie z zaleceniami producentów warto w okresie zimowym ją dodatkowo nawilżać i zaolejować. W wyniku przesuszenia w okresie ogrzewania szczeliny są bardziej widoczne, zwłaszcza na powierzchniach jasnych desek. – By uniknąć dostawania się brudu, szczególnie w przypadku popularnych w ostatnim czasie desek szczotkowanych, rekomendujemy rozpoczęcie pielęgnacji od odkurzenia powierzchni, a dopiero później czyszczenia jej na mokro – zaleca Wojciech Szyszkowski z warszawskiej firmy Lares. By stworzyć najlepszy – umiarkowany klimat zarówno dla domowników, jak i dla naszego parkietu oraz zminimalizować skutki jego kurczliwości, warto utrzymywać temperaturę na poziomie 20-21°C i wilgotność 45-50 %.

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Deski drewniane na ogrzewanie podłogowe: wybór, montaż, pielęgnacja LIFESTYLE, Dom - Od kilkunastu lat w krajach Europy Zachodniej podłogi drewniane układane są z powodzeniem na systemy ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy: na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze i montażu desek na podłogówkę?
Hashtagi: #LIFESTYLE #Dom

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy