Data publikacji: 2018-03-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Green Building Tour w zielonym laboratorium
Kategoria: BIZNES, Nieruchomości
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zorganizowało pierwsze w tym roku warsztaty Green Building Tour. Edycja rozpoczęła się spotkaniem w Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia w Konstantynowie Łódzkim.
PLGBC kontynuuje Projekt Doświadcz Zielonego Budynku, a wraz z nim cykl warsztatów Green Building Tour. Warsztaty są nieprzerwalnie organizowane od 2016 r. Inicjatywa jest częścią aktywności organizacji, opartej na promowaniu ekologicznego budownictwa w kontekście zasad zrównoważonego rozwoju.
– Podczas warsztatów uczestnicy poznają inwestycję, w tym proces jej powstania, klucz doboru materiałów, a także różnorodne aspekty towarzyszące budowie. Mają bezpośrednią możliwość podglądnięcia, jak zastosowane zielone rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Pro-Akademia, którą wybraliśmy na rozpoczęcie cyklu w tym roku jest obiektem wyjątkowym – to pasywne laboratorium, ewenement w Europie – podkreśla Magdalena Wojtas, Development Coordinator Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Kompleks Pro-Akademia w Konstantynowie Łódzkim składa się z dwóch budynków parterowych: siedziby Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia oraz Centrum Transferu Technologii w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. Obiekty zostały zaprojektowane w standardzie budynków pasywnych, o powierzchni 300 i 500 m2. W produkcji energii zasilającej budynki wykorzystano m.in. GWC, pompy ciepła, hybrydowe panele fotowoltaiczne, kocioł na biomasę oraz turbinę wiatrową o pionowej osi obrotu. Dodatkowo z instalacją energetyczną zintegrowana jest stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.
Wstępem do zwiedzania zielonego kompleksu był wykład o historii placówki oraz przebiegu procesu budowy.
– Budowa w standardzie budownictwa pasywnego jest wciąż sporym wyzwaniem i dla inwestora i dla firm budowlanych i instalacyjnych. Jednak nam się udało: zaledwie po 400 dniach od podpisania umowy z wykonawcą, nie bez niespodzianek po drodze, ale udało się odebrać w pełni wykończony, energooszczędny budynek laboratoryjny, unikalny na skalę europejską. Dziś w tym budynku prowadzimy badania na przykład nad dodatkami do produkcji materiałów budowlanych, wytwarzanych z wykorzystaniem popiołów po spaleniu osadów ściekowych, a także nad efektywnością energetyczną i zarządzaniem energią w budynkach – podkreśla dr Ewa Kochańska, Prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.
Kolejnym etapem warsztatów było zapoznanie się z systemem instalacji energetycznych, automatyką oraz zaawansowanym systemem BMS. Umożliwia on zarządzanie budynkiem oraz monitorowanie zużycia energii i parametrów środowiska wewnętrznego. W programie zwiedzania ujęto także przedstawienie technologii ogrzewania w oparciu o biomasę.
– Dzięki możliwościom systemu BMS, jesteśmy w stanie określić skuteczność zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i instalacyjnych. Oprócz pomiarów wewnątrz budynku, prowadzony jest pomiar parametrów środowiska zewnętrznego, tak by zarejestrować zmienne w czasie parametry klimatyczne. Wszystkie czujniki pomiarowe, zgodnie z założeniami projektu, współdziałają z systemem, który pozwala na monitoring, rejestrację i przetwarzanie zebranych danych – podsumowuje dr inż. Marcin Siedlecki z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.
Podsumowaniem spotkania było krótkie seminarium naukowe z udziałem pracowników naukowych CBI Pro-Akademia, m.in. na temat zaawansowanych technologicznie zielonych ścian jako instalacji antysmogowych.
Więcej informacji:
www.plgbc.org.pl
www.proakademia.eu
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Nieruchomości