Wiadomości branżowe

Niskie stopy procentowe ? powód do zadowolenia czy obaw?

Niskie stopy procentowe ? powód do zadowolenia czy obaw?
Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na tych samych poziomach: referencyjnej – 2% w skali rocznej, lombardowej – 3%. Rekordowo niska wartość stóp, z jaką mamy do czynienia w Polsce, nie oznacza jednak samych korzyści.Dla osób, które mają kredyt hipoteczny zaciągnięty w złotówkach, jest to niewątpliwie informacja pozytywna – mówi serwisowi infoWire.pl Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Wraz z ostatnim, październikowym cięciem stóp procentowych spadło oprocentowanie zobowiązań wobec banków. Oznacza to, że spłacane raty kredytów są niższe o kilkadziesiąt zł miesięcznie.Redukcja stóp procentowych negatywnie odbija się jednak na osobach, które swoje oszczędności chcą lokować w bankach. Spada bowiem oprocentowanie lokat, które i tak jest już bardzo niskie – wynosi 3% i mniej. Alternatywnym rozwiązaniem staje się w tej sytuacji lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych czy kupno nieruchomości.Obniżka stóp procentowych dokonana przez RPP nie jest dobrą informacją także dla sektora bankowego, ponieważ oznacza niższe przychody odsetkowe.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na tych samych poziomach: referencyjnej ? 2% w skali rocznej, lombardowej ? 3%. Rekordowo niska wartość stóp, z jaką mamy do czynienia w Polsce, nie oznacza jednak samych korzyści.

Dla osób, które mają kredyt hipoteczny zaciągnięty w złotówkach, jest to niewątpliwie informacja pozytywna ? mówi serwisowi infoWire.pl Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Wraz z ostatnim, październikowym cięciem stóp procentowych spadło oprocentowanie zobowiązań wobec banków. Oznacza to, że spłacane raty kredytów są niższe o kilkadziesiąt zł miesięcznie.

Redukcja stóp procentowych negatywnie odbija się jednak na osobach, które swoje oszczędności chcą lokować w bankach. Spada bowiem oprocentowanie lokat, które i tak jest już bardzo niskie ? wynosi 3% i mniej. Alternatywnym rozwiązaniem staje się w tej sytuacji lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych czy kupno nieruchomości.

Obniżka stóp procentowych dokonana przez RPP nie jest dobrą informacją także dla sektora bankowego, ponieważ oznacza niższe przychody odsetkowe. W przypadku kredytów konsumpcyjnych maksymalne oprocentowanie spadło z 16% do 12%. W jaki sposób banki to sobie zrekompensują? ?Najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z podwyższeniem opłat i prowizji od produktów bankowych. Po drugie, banki będą prawdopodobnie ciąć koszty, między innymi zredukują zatrudnienie? ? wyjaśnia Monika Kurtek.

Przewiduje się, że w bieżącym roku nie dojdzie już do kolejnej obniżki stóp procentowych. Nie jest jednak wykluczone, że RPP taką decyzję podejmie w 2015 r. W komunikacie po listopadowym posiedzeniu Rada zasygnalizowała taką możliwość, gdyby zaczęło spadać tempo wzrostu gospodarczego.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Stabilizacja na rynku nieruchomości przerodzi się w kryzys?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy