Wydarzenia

Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017

Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017
Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017! Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 13-20 lat o

Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017!

Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 13-20 lat o różnorodnych zainteresowaniach naukowych. Najlepsze prace zostaną nagrodzone stypendiami w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 zł oraz udziałem w prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych. Na zgłoszenia czekamy do 29 stycznia 2017 roku.

E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom tworzyć
i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami.- Do tej pory odbyło się pięć konkursów E(x)plory – mówi prof. Barbara Liberda, Przewodnicząca Jury Konkursu. – Widać wyraźnie, że z roku na rok rośnie poziom merytoryczny zgłaszanych projektów. Początkowo poziom był mocno zróżnicowany, ale teraz można śmiało stwierdzić, że stają się coraz bardziej naukowe, a więc przygotowane zgodnie z metodą naukową.
Od 2012 roku w Konkursie Naukowym E(x)plory wzięło już udział 800 młodych naukowców z 682 projektami. 57 laureatów reprezentowało Polskę na międzynarodowych konkursach naukowych. Ponad 70 projektów uzyskało do tej pory wsparcie w dalszej realizacji poprzez programy stażowe
i mentorskie.

Jakie są korzyści z udziału w Konkursie? – E(x)plory stało się dla mnie inspiracją, by prowadzić badania naukowe – opowiada Dominika Bakalarz, Laureatka Konkursu Naukowego E(x)plory 2015. – Gdy pierwszy raz usłyszałam o konkursie byłam jeszcze w gimnazjum i wyobraziłam sobie jakichś genialnych nastolatków, z którymi właściwie nie mogę mieć nic wspólnego. Potem poznałam laureatów i okazało się, że to nie tylko normalni, ale bardzo fajni ludzie. Przekonałam się, że mogę prowadzić badania i nie muszę wcale być nie wiadomo kim, a pracować mogę w domu. Potem przyszedł czas na dalsze kontakty, staże, rozwijanie pomysłu.
Od października trwa nabór do VI edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Swoje projekty mogą zgłaszać pasjonaci nauki w wieku od 13 do 20 lat, pojedynczo lub w zespołach maksymalnie czteroosobowych, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.explory.pl/rekrutacja. Termin nadsyłania zgłoszeń to 29 stycznia 2017 roku.
Około 150 wybranych projektów weźmie udział w regionalnym etapie konkursu podczas Festiwali Naukowych E(x)plory w 5 miastach (marzec/maj 2017 r.). Młodzi badacze zaprezentują swoje pomysły przed naukowcami oraz przedstawicielami innowacyjnych firm. 30 najlepszych projektów wybranych przez jury zobaczymy w krajowym finale konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week, w dniach 18-21 października 2017 r.

A to już wiesz?  Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce

Co można wygrać w Konkursie? Główne nagrody E(x)plory to stypendia naukowe na rozwój projektów w wysokości 10 000 zł (I nagroda), 7 000 zł (II nagroda) i 5 000 zł (III nagroda).
Nagrody specjalne to możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych międzynarodowych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w USA, INESPO w Holandii oraz Infomatrix w Rumunii. Liczne nagrody specjalne przyznają także co roku partnerzy E(x)pory, są to dodatkowe stypendia, staże oraz udział w programach mentorskich. Uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory mogą również wziąć udział w stażach badawczo-rozwojowych, które odbywają się w działach badawczo-rozwojowych firm technologicznych oraz instytucjach naukowych.
Doceniając pracę nauczycieli i mentorów przygotowujących uczniów do E(x)plory organizator Konkursu przyzna także nagrody rzeczowe dla szkoły oraz opiekuna naukowego największej liczby projektów zakwalifikowanych do regionalnego etapu.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na naszej stronie www.explory.pl w zakładce „Konkurs”. Główne założenia prezentowane są w krótkiej animacji

***
Konkurs Naukowy E(x)plory jest częścią Programu E(x)plory realizowanego od 2011 roku przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Program E(x)plory to unikalna inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami.

Program E(x)plory to co roku: ponad 60 partnerów Programu, ponad 2000 uczestników Regionalnych Festiwali E(x)plory, ponad 200 zgłoszeń do Konkursu Naukowego. Co roku około 10 laureatów Konkursu E(x)plory z powodzeniem bierze udział w międzynarodowych konkursach na całym świecie – dotychczas zdobyli oni już ponad 20 medali. W ubiegłorocznej edycji Programu uczestniczyło blisko 4500 osób.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy